"Enter"a basıp içeriğe geçin

PHP kodlarınızı düzenlemek için en iyi editörler

Selamlar,

Bu yazımda sizlere toplam 5 tane PHP IDE yani editöründen bahsedeceğim ve hepsininde ayrı bir iyi yönü var. Uzatmadan listemize geçelim.

1- Notepad++

Notepad++ çok eski bir editördür ve PHP dışında envai çeşit dil destklemektedir. Ayrıca çok hafif bir yazılım olduğu için neredeyse her bilgisayarda çalışabilir. Dezavantajlarına gelecek olursak, bu editör size öneride bulunmaz ve kodunuzu düzenlemez.

2- Sublime Text 3

Sublime Text, PHP konusunda çok iyidir ve aynı Notepad++ gibi birçok dil destekler. Aynı zamanda kodlarınıza öneriler sunar ve önerdiği fonksiyonu seçip “TAB” tuşuna basarsanız fonksiyonu kendisi tamamlar ve örnekler verir. Dezavantajları ise kodlarınızı belirli bir stile göre düzenler ancak 3. maddede olacak olan PHPStorm gibi “tam olarak” düzenlemez.

3- PHPStrom (Benim kullandığım)

PHPStorm, Jetbrains’in kendini katıtladığı ve sadece web geliştirmesine odaklı bir IDE’dir. Git entegrasyonu, kodlarınızı “tam olarak” düzenleme, öneri verme ve yazım hatalarını (syntax error) bulma konusunda biçilmiş kaftandır. Tabii bunun da dezavantajları var. En başta ücretli olması ve arayüzünün basit değil çok karmaşık olması.

4- Atom

Sublime Text 3’e çok fazla benzerlik gösterir ve neredeyse aynı denebilir.

Burada bir sonuca varmamız gerekirse; aralarından en iyi şahsen PHPStorm’dur ve verdiğiniz her kuruşu hakeder anca bu demek değildir ki diğerleri kötü. Diğerleride çok iyi editörlerdir ve hepsi bir zamanlar favorim olmuştur.

Bağlantılar:

Notepad++: https://notepad-plus-plus.org/downloads/

Sublime Text 3: https://www.gezginler.net/indir/sublime-text-2.html (Orijinal sitesindeki hatalar sebebiyle bu indirme bağlantısını sunuyorum)

PHPStorm: https://www.jetbrains.com/phpstorm/

Atom: https://atom.io/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir