"Enter"a basıp içeriğe geçin

Netlify: Ücretsiz statik site barındırma servisi!

Selamlar,

Bu yazımda sizlere “Netlify” den bahsedeceğim. Netlify statik sitelerinizi çok basit bir şekilde ücretsiz olarak barındırabileceğiniz bir bulut bilişim platformudur.

Sadece statik site desteği olduğundan ötürü PHP gibi diller çalıştırmak mümkün olmasa da bunun için internette stabil olmayan birçok yöntem mevcut ancak bunun yerine Heroku kullanabilirsiniz

Netlify’de dosyalarınızı Github gibi Git platformlarından çekebilirsiniz. Üstüne üstlük Git platformundan veriler güncellendiğinde otomatik dağıtım da yapıyor.

Ben Netlify’i statik site barındırmaktan ziyade ücretli yazılımların indirme bağlantıları için kullanıyorum. Yani yazılımımı zip ile sıkıştırıp Git repositoryme atıyorum ve böylece Netlify’deki alan adımdan herkesin dosyalarımı basitçe indirmesini sağlıyorum.

Ayrıca Netlify’nin ücretsiz olduğundan belli bir süre sonra kapanmadır uykuya geçmedir olayı vesaire yok. O yüzden güncelleme sunucusu olarak kullanabilirsiniz (Örneğin bir version.txt dosyası yaparsınız ve içerisine en güncel sürümü yazıp, en güncel sürümün dosyalarını zip halinde gönderirsiniz sonra da bu verileri cURL ile çekersiniz gibi…)

Bu yazımdan bu kadar. İyi çalışmalar.

Netlify: https://www.netlify.com

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir